S t e     n á v š t e v n í k

návštevná kniha

Posledná aktualizácia: 14.07.2015


HISTÓRIA|NOVINKY|AKCIE|FOTO|SPONZORI|2%Z DANE|KONTAKT|NAJBLIŽŠIA AKCIA|NAŠE OBĽÚBENÉ|PORADENSTVO|HLAVNÁ


Dňa 11.07.2015 v rámci Nižnianského kotlíka sa konal 2. ročník Cyklopohody pod záštitou Cykloklubu Nižná a s podporou Obecného úradu Nižná.

V rámci tohto ročníka bolo na hlavnom pódiu aj vystúpenie Majstra sveta v Triale Jána Kočiša z Popradu. Ale pekne poporiadku..... Zraz cykloúčastníkov ako aj prezentácia bola ráno o 10:00 hod. za Obecným úradom, kde sa konala súťaž vo varení guľášu každoročne tradovaná pod názvom Nižnianský kotlík, . Na prezentácii sa zaregistrovalo viac ako 20 účastníkov. Štart cyklohorských nadšencov bol o 10:15 hod., trasa viedla poľnou cestou popri rieke Orava smerom na vlek SKI Uhliská. Po malej prestávke sme pokračovali stúpanim od vleku po hnojisko a po krátkom zjazde sme sa opäť všetci stretli pri starom nižnianskom mlyne. Po poľnej ceste sme pokračovali smerom po prúde potoka Studená až k bývalému JRD Nižná. Tu sa naša skupina rozdelila, prvá skupina - rodičia s deťmi pokračovali miernym klesaním v cyklopohodovom tempe popri prúde potoka Studená smerom na Podbiel okolo Červenej skaly, ďalej popri železničnej stanici v Podbieli a po cykloceste smerom do Krivej, táto super spevnená a udržiavaná cyklopoľná cesta je výsledkom tvrdej práce nadšencov horskej cykloturistiky z Podbiela.

Druhá skupina „výkonnejších“ cyklistov pokračovala od bývalého JRD Nižná po cestnom moste, okolo starého pivovaru a miernym stúpaním na Polianky. Asi po 1 km stúpaní sme sa dostali na horizont nad Krivou. Po oddychu a doplnení energie sme pokračovali po horizonte smerom na Krivú a neskôr po technickom zjazde a prechodom krásnym bukovým lesom sme sa dostali až do Krivej, kde sme si dali dlhšiu prestávku, kde nechýbala kávička či zmrzlina, ako aj dobré syrové výrobky z Krivského družstva. Po prestávke sme pokračovali už celý balík po poľnej ceste okolo Oravy, neskôr sme prešli cez železničné priecestie smerom na Podbiel. Do Podbiela sme prišli popri železničnej stanici a zas okolo Oravy po novej cykloceste sme sa dostali ku cestnému mostu medzi Podbieľom a Nižnou. Tu sme sa napojili na cyklocestu, NOVÝ drevený most pre cyklistov, ktorý nás previedol cez Studený potok smerom na Nižnú, čím sme sa vyhli hlavnej cestnej premávke a ďalej sme pokračovali po existujúcej hrádzi rieky Orava smerom okolo čističky a bývalého JRD Nižná. Tento úsek sa nám podarilo s pomocou Oú Nižná pokosiť a v spolupráci Cykloklubu Podbiel aj prevalcovať veľkým valcom čo podstatne skvalitnilo prejazd cyklistov po hrádzi. Oficiálnu cyklo časť CYKLOKLOPOHODY sme ukončili cestou od mosta v Nižnej po hrádzi až pred tribúnu Nižnianského kotlíka, kde nás už čakal v cieli chutný guláš s kultúrnym programom.

Našou najväčšou atrakciou Cyklopohody tohto roku bola Trialová show viacnásobného Majstra Slovenska a Majstra sveta Jána Kočiša z Popradu, ktorý o 16:00 hod. ukázal svoje umenie na špecialnom trialovom bajku. Pred samotnou show som ho  „vyspovedal“ a v rámci krátkeho interview nám porozprával rôzne zaujímavé informácie o Trial show ako aj o jeho profesionálnom živote. Potom začala show, počas ktorej preskakoval rôzne stacionárne prekážky, ktoré neskôr vymenil aj za „živé“ prekážky. Vrcholom vystúpenia Majstra sveta bolo preskakovanie účastníkov z radu divákov, kde začal dvoma a postupným pridávaním divákov sa zastavil na siedmom a tu po dohode s Janom sme požiadali nášho starostu Ing. Jaroslava Rosinu o posledného účastníka z radu odvážlivcov, kde finálny počet preskočených divákov bol osem.  Posledný skok bol veľmi napínavý ale po hlučnom povzbudzovaní nižnianského publika to Ján zvladol profesionálne bez problémov, čím si zaslúžil aj obrovský potlesk.

 

Po skončení show Ján veľmi ochotne podpisoval a rozdával kartičky so svojou fotografiou. Keď už keď sa minuli posledné podpisové karty  /bolo ich  viac ako 70/ autogramiáda pokračovala aj na iné veci ako tričká, šiltovky, holé ruky a dokonca predškolský diváci si dali podpísať aj svoje kolobežky.

Na záver trialovej show sa Majster sveta Ján Kočiš poďakoval skvelému nižnianskému publiku za úžasnú atmosféru a poďakoval sa aj organizátorom tejto úšpešnej Cyklopohody - Cykloklubu Nižná a Oú Nižná. Keď Ján odchádzal, bol veľmi nadšený krásou oravského regiónu. Veľmi sa mu páčil Oravský hrad, okolo ktorého prechádzal a sľúbil mi, že na Oravu a hlavne do Nižnej sa ešte určite tento rok vráti ako turista – cyklista. Pri tejto príležitosti som Jána pozval aj na cyklotúru s naším Cykloklubom, ktorú samozrejme neodmietol. Takže na záver môžem povedať, že Jána Kočiša - Majstra sveta v Triale ešte tento rok v Nižnej uvidíme. Tešíme sa na jeho návštevu............................................................. text: Miloš Kuboš, foto: Anton Šteiniger

 


HISTÓRIA|NOVINKY|AKCIE|FOTO|SPONZORI|2%Z DANE|KONTAKT|NAJBLIŽŠIA AKCIA|NAŠE OBĽÚBENÉ|PORADENSTVO|HLAVNÁ


Optimálne rozlíšenie monitoru pre IE4 a vyššie je 1024x768 px. Pre Cykloklub Nižná ici ©2006-2008.

.........................................................................................................................................................................