. : :   : : . .

  S t e     n á v š t e v n í k  

Posledná aktualizácia: 02.02.2011


HISTÓRIA|NOVINKY|AKCIE|FOTO|SPONZORI|2%Z DANE|KONTAKT|NAJBLIŽŠIA AKCIA|NAŠE OBĽÚBENÉ|PORADENSTVO|HLAVNÁ


42. ročník OKOLO TATIER - 29. - 31. mája 2009


Štvrtok 29.5.2009 o 16 hod.
začal kolotoč prezentácie 42.ročníka Okolo Tatier. Moderovanie kultúrného programu sme zverili do profesionálnych rúk Antona Kociana.Vestibul kultúrného domu Nižná sa začína napĺňať prvými cykloturistami, ktorí sa tešili na nezabudnuteľné zážitky z tohto ročníka. Celkom prijateľné počasie nám dávalo nádej, že predpovede veľmi chladného počasia sa predsa len nenaplnia.

Prezentácia :
Prebiehala vo vestibule, kde boli pripravené informačné tabule a prezenty pre každého účastníka, ktorý prešiel platnou registráciou. Vo vestibule mali účastníci možnosť si pozrieť aj výkresy detí s tématikou Okolo Tatier. Prezentácia bola ukončená o 22 hod. a zaregistrovaných bolo 715 cykloturistov, z toho bolo jasné, že ešte v piatok, deň štartu, sa musí zaregistrovať okolo 40 cyklistov.Pre prichádzajúcich cyklistov bol pripravený už tradične Aľo so svojou partiou a chutnými gurmánskymi pochúťkami. Milé prekvapenie všetkých čakalo v podobe pestrého kultúrného programu: dychovka Nižnianka, tanečnice Harlekýn, skupina Kredenc, seniori a speváčky folklórnej skupiny Oravan.

         

    ...Lojzov malý - päťštichový - úrazík

Štart :
Úvodné slovo k 42.ročníku Okolo Tatier predniesol p. Kocian a vyzval starostu obce Nižná, aby povzbudivými slovami poprial cyklistom veľa pohody a dobré počasie počas absolvovania túry do Tatranskej Lomnice. Predseda Cykloklubu Nižná Miloš Kuboš pozdravil takmer osemstovku cyklistov a poprial im všetko najlepšie, aby tie kilometre ubehli čím skôr a v plnom zdraví. V doprovode policajného vozidla sa 800 členný pelotón vydal na prvú etapu Okolo Tatier. Už v Nižnej začalo poprchávať a takéto, ba aj horšie počasie, nás sprevádzalo až do samotného cieľa campu Tatranec.

         

Prvá povinná a oddychová prestávka na salaši pred Zakopanym.
Skutočne veľké a milé prekvapenie čakalo cyklistov tohoto ročníka na salaši, kde ich privítala folklorná ľudová muzika z Witova. Ochutnávka syrových výrobkov z ovčieho mlieka - oštiepky, ovčí syr, korbáčiky, žinčica - prebehla k veľkej spokojnosti všetkých. Bačova žienka si skutočne dala záležať na tom, aby svoje výrobky dobre prezentovala a priblížila aj kultúru tohto kraja originálnou Goralskou muzikou.

                    

 Romantické, turistické a oddychové mestečko Zakopané bolo pre niektorých veľkým prekvapením, množstvom turistov a rôznych atrakcií, ktorým toto podtatranské mesto žije. Počasie však bolo neúprosné a hnalo cyklistov do ďalšej, teraz náročnej trasy na hranicu Javorina a Podspády a nepríjemný príslop, kde na cyklistov čakalo malé občerstvenie v podobe teplých buchiet, makovníkov, ale aj slaného pečiva od sponzora - pekárne Rusina. Hneď vedľa stálo ďalšie zásobovacie autíčko p. Záhorca a ponúkalo teplý čaj a ovocie. Veru dobre to padlo, lebo na Príslope poniektorí stihli aj snehovú nádielku.

     

Príchod do cieľa - eurocamp TATRANEC
Po zbehnutí do Ždiarskej doliny sa miestami ukázalo slniečko, ale to skutočne len na chvíľočku a nastalo mierne oteplenie, hlavne v stúpaní na Tatranskú Lomnicu. Ešte teplejšie bolo cyklistom, keď ,,muži zákona,, s vystrčeným lopárikom preverovali obsah pľúc už dosť unavených a utrápených cyklistov. Kto by sa nepotešil, keď takto vysilených cyklistov privítali lendacké dievčatá v naškrobených kostolných krojoch s poldecáčikom a teplým guľášom? Veru, že to dobre padlo a potešilo dušu každého, kto prišiel do cieľa prvej etapy. Vo večerných hodinách nastúpil dídžej Mirko, aby roztancoval ubicyklované nohy, poniektorým sa to aj darilo, ale zima a nepretržitý dážď veľmi rýchlo ukončili spoločenský program.

       

Sobota 30.5.2009
 Z rána sa slniečko predralo cez zachmúrenú oblohu, ale na končiaroch Tatier bolo vidno bielučký, čerstvo napadaný sneh. Sobota až do večera je voľný deň a každý podľa svojej chuti si môže vychutnáť okolie a krásu Vysokých Tatier.

Športový program a zapálenie vatry
 Od 16hod. sa ujal DJ mirko a spustil privítacie melódie, ktoré mali privítať a prilákať všetkých účastníkov k športovému programu a spoločenskému posedeniu pri opekaní klobások. Všetko to vybuchlo o 18. hod., keď začali prvé športové disciplíny pre ženy aj mužov, ba naviac, vychádzajúc z praxe DJ Mirka, sa konala aj módna prehliadka v maškrných krojoch. Náš program bol spestrený a doplnený aj profesionálnou cigánskou muzikou, ktorá nám vyhrávala pri opekaní klobások. Počasie nám prialo, tak DJ uvolnil svoju uzdu a pripravil krásny spoločenský večer až do neskorých nočných hodín. A pretože sme boli pod ochranou silných a uniformovaných mužov, naša nádejná diskotéka ukončila svoje čaro o 23hodine. A tak neostávalo nič iné, len si zapriať dobrú noc.

         

       

Nedeľa 31.5.2009
Budíček a katastrofa, dážď a zima, teplomer ukazoval 8 stupňov a podstatná časť cyklistov sa vydala pomalým tempom smerom na Štrbské Pleso a Poprad. Neprestajný dážď skomplikovala ešte nízka teplota a niektorí cyklisti vzdávali a vyhľadali doprovodné vozidlá. Hore kopcom to ešte bolo ako zahriatie, ale dole kopcom to bolo pre niektorých doslovné cyklistické peklo. Keď ľudovo povieme, že v peknom počasí sa valí dole kopcom na Mikuláš 60km rýchlosťou, teraz to zvládali 20-30km. Malá prestávka v Mikuláši poslúžila na občerstvenie a načerpania nových síl, ktoré sme potrebovali na prehúpnutie posledného kopca cez Huty.

              

Počas stúpania vykuklo slniečko, ale na horizonte sme sa prevalili do neskutočného daždivého kotla, až pred samotným ukončením a vstupom do Nižnej prestalo pršať a tak zmoknutí, unavení, ale s fantastickým pocitom, že sme to zvládli, sme ukončili 42.ročník Okolo Tatier, ktorý sa zapíše do dejín ako jeden z najchladnejších, najnáročnejších a najpokutovanejších ročníkov...............................text a foto Cyril HlaváčikZopár technických údajov z kompjútra Jaroslava Bobovského: graf1   graf2   namerane hodnoty /.xls/

Ta horna cervena linka je prevysenie, pod nou modra je rychlost (akou som siel ja, vy mozno rychlejsie). Nizsie vojenska zelena je teplota (ta moze byt niekdy skreslena, ked stal bicykel  na slnku) a ta posledna (svetlejsia zelena) ukazuje "strmost" stupania, alebo klesania vyjadrena v percentach.
Ta prva etapa je na konci mozno trochu skreslena, lebo ja som zbehol dolu ku Tatrancu a potom som sa vracal zase spat do Lomnice do hotela(preto ten zaver je mierne do kopca).  Kopec medzi Kotlinou a Tatranskou Lomnicou, co sa zdal ako rovina a nedalo sa don riadne sliapat vsak na grafe vyzera celkom mohutne (a asi aj bol).
Inak prevysenie prveho dna teda nebolo 1300 metrov, ale 1565 metrov (vyskomer mam barometricky, mozno nejake odchylky hadze,ale nie vela, maximalne desiatky metrov). Vysku startu a ciela som nemal presne skalibrovany, ale na prevyseni by sa to nemalo prejavit. Mozno celkove prevysenie len do Tatranca predsa len o par desiatok metrov menej, ako som nameral ja. 1500 metrov to vsak bolo celkom urcite.
V excelovskom subore su potom podrobnejsie statistiky ako je dlzka etapy, prevysenie, ktore sme prekonali a podobne veci.
Zaujimava moze byt minimalna teplota v piatok 3 stupne, v nedelu 4 stupne (asi vacsinou vzdy pri zjazde). Maximalna teplota v nedelu bola iste sposobena tym, ze v Mikulasi som mal odlozeny bicykel na slnku.


A ako to celé spracoval môj nový GPS strojček?  mapa1   mapa2   mapa3   mapa4   mapa5 ...................................webmaster Ivan

Ostatné foto zaslali:
Ladislav Domiňák
     


Oto Butkovič
 

Andrea Fecková
       

       

Jozef Horák
         

Petr Kelar
     


HISTÓRIA|NOVINKY|AKCIE|FOTO|SPONZORI|2%Z DANE|KONTAKT|NAJBLIŽŠIA AKCIA|NAŠE OBĽÚBENÉ|PORADENSTVO|HLAVNÁ


Optimálne rozlíšenie monitoru pre IE4 a vyššie je 1024x768 px. Pre Cykloklub Nižná ici ©2006-2008.

..............................................................................................................................................................